Czy wybór rasy psiaka posiada znaczenie?

Czy wybór rasy psiaka posiada znaczenie?

To, iż psiak jest najmilszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej dyspucie. Ten futrzasty kompan, pozostaje wierny człowiekowi bez względu na jego pojemność portfela i dodatkowo warunki, w jakich przebywa. Dla niego liczy się wyłącznie pozytywne spojrzenie oraz dotyk ciepłej pomocnej dłoni.


Gdy pies dorasta…


Ludzie, którzy rozpatrują zakup bądź adopcję szczeniaka, bardzo często choćby nie zastanawiają się nad wyborem tej prawidłowej rasy, która będzie pasowała ich potrzebom i także stylowi życia. Obraz psiaka i jego piękny pyszczek wystarczają, żeby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem słodki psiak niesamowicie szybko dorasta i właściciel nawet nie spostrzeże, kiedy przeobraża się w dojrzałego psiaka, którego obraz niestety nie zawsze odpowiada pragnieniom właściciela. Dzieje się tak, gdy czworonóg zostaje wzięty jako szczeniak, zaś pochodzenie jego rodziców niestety nie zostało zbadane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie przepowiedzieć, jak wielki pies wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego adoptowanie, niezależnie od jego ładnych oczek oraz wesołego pyszczka.


Aktywny psiak oraz ociężały człowiek


Zamierzając się na posiadanie psa, wypada dokładnie zaznajomić się z jego odmianą, aby razem z nim stanowić spójny i harmonijny związek. Pieseczki potrzebujące multum ruchu i także spacerów,nie będą czuły się zadowolone, odosobnione w czterech ścianach przez większą połowę dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, lub psy gończe, trzeba mieć wiedzę, iż to nadzwyczaj ruchliwe zwierzaki, które pragną wyczerpujących spacerów i również niezliczonych zabaw ruchowych. Inaczej znudzone będą niszczyły środowisko, w którym żyją, prowokując swoich właścicieli do szewskiej pasji. Dlatego zwolennicy relaksu na kanapie, przed telewizorem czy z książką w ręku powinni zapomnieć o takich rasach.


Pies ochronny lub do towarzystwa?


Dowolny przyszły właściciel psiego czworonoga, powinien dobrze sprecyzować swoje oczekiwania w stosunku do nowego psiaczka. Jeżeli poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą zabierać, znakomicie sprawdzą się tutaj psy małe, które łatwo pomieszczą się w każdym samochodzie czy koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki plus sznaucery miniaturowe oraz buldożki francuskie dobrze nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na małe rozmiary mogą być ze swoim panem podczas jego urlopów i wczasów.

Tymczasem małe psy pomimo swojego wspaniałego wyglądu, nie dostarczą człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak psy obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski albo dog niemiecki, z pewnością wzbudzą niepewność oraz obawy przed nieznajomymi, efektywnie ich zniechęcając. Gdy w mieszkaniu zamieszkują malutkie dzieci, których zachowanie niejednokrotnie jest nieobliczalne, lepiej będzie nie decydować się na psa obronnego, bo źle prowadzony może wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość i także wagę.

Piesek agresywny jedynie dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to stworzenie, które domaga się od właściciela posiadania stosownych dokumentów, przystających na jego posiadanie. Pieski ras agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i dodatkowo moskiewski stróżujący wymagają dobrej tresury już okresie szczenięcym oraz umiejętnego prowadzenia psiaka, co ma zapobiegać występowaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy szczególnie dokładnie zaznajomić się ich odmianami, ażeby trafnie dobrać tę właściwą, zgodną z potrzebami, pragnieniami i trybem życia człowieka, gdyż jedynie wtedy więź z czworonogiem będzie skutkowała przywiązaniem oraz wzajemną miłością.

hurtownia zoologiczna kraków