karmienie psa

Jak karmić czworonoga? Dobór odpowiedniej karmy dla psiaka

Jak karmić czworonoga? Dobór odpowiedniej karmy dla psiaka

Dawka posiłków, jakie powinno się zapewniać psu domowemu jest uzależniona od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w przeciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż młode pieski w momencie wzrostu posiadają wyższe zapotrzebowanie na białko oraz biopierwiastki zawarte w jedzeniu. przy czym mają małe żołądki. Czworonogi dojrzałe można karmić raptem raz dziennie, należy tymczasem zadbać o wartości kaloryczne takiego posiłku. Inaczej należy karmić psy niezwykle wielkie i wielkich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w ciągu dnia.

Jak karmić czworonoga?

Motywem tak niskiej ilości posiłków, jakie należy podawać psu, jest ich naturalny, odziedziczony po przodkach styl pożywiania. Pies wywodzi się od wilka. Te stworzenia polują w grupach, zabijając zwierzęta zdecydowanie wyższe od nich. Niemożliwym byłoby wykonanie tego poprzez zaledwie jednego z nich. Efektem współpracy jest ogromny posiłek, którym potrafi najeść się cała wataha.

Każde polowanie oznacza więc wielką ilość mięsiwa dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby dostateczne aż do przyszłego polowania. Lecz moment kolejnej możliwości do posiłku jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na przygotowanie schematu, który pozwala im jeść rzadko, i zarazem suto.
Psy posiadają dokładnie ten sam mechanizm żywienia. Intuicyjnie zjadają zatem o dużo więcej, niż muszą do pozbycia się odczucia głodu. Dlatego też można obserwować, że domowe psiny zjadają całą, czy prawie pełną miskę karmy na raz. Podświadomie wręcz połykają tyle, ile tylko mogą, by przygotować nadmiary. Wrodzony psi odruch łowczy powoduje, że te zwierzęta niejednokrotnie się przejadają. Należy więc dobrać sposób jedzenia psa w taki sposób, by zapobiec przekarmienia stworzenia i narażenia go na częste choroby.

Jak często karmić psa?

Psom domowym rekomenduje się dostarczać pożywienie jedynie raz dziennie. W pełni zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast postępować inaczej kiedy pupilkiem jest pies rasy olbrzymiej. Te zwierzęta potrzebują podzielenia posiłku na minimum dwie porcje. Posiadają one duże organizmy, a zatem zapotrzebowanie na elementy odżywcze jest duże. Takie czworonogi nie posiadają natomiast na tyle dużych żołądków, aby były w stanie pomieścić pomocne im wielkości jedzenia.

Jeżeli chodzi o nader idealne żywienie piesków olbrzymich, to najlepszym zabiegiem będzie dostarczanie im żywności suchej. Ważne jest tymczasem to, by kupować specjalistyczną żywność dedykowaną dla czworonogów tejże rasy. Jest ona zrobiona w taki sposób, by w jak najmniejszej liczbie żywności zawarte było możliwie jak najwięcej przydatnych składników spożywczych. Powoduje to, iż pieski ras olbrzymich mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie przeciążają układu żywieniowego zbyt dużą ilością pożywienia.