Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje małe rozmiary jest dobrą alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość większą, w szczególności gdy planujemy trzymać tam więcej zwierząt.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto dbać o porządek w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpieczna, gdyż będzie miała kryjówkę, w której będzie mogła schować się na odpoczynek lub uspokoić się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów