tresura młodego psa

Tresura młodego psa – od czego i kiedy najlepiej zacząć?

Tresura młodego psa – od czego i kiedy najlepiej zacząć?

Młody oraz rozbrykany a ponadto pełen siły psiak, nie może długo skupić się na danej czynności. Na tresurę psiny należałoby wybrać idealny termin i sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego psa. Rozciągłość smyczy zależna jest od wielkości pieska, ale również naszego wzrostu, tak aby dawała możliwość ruchów psinie i właścicielowi.

Na początku warto kupić się smycz automatyczną, która ma umożliwić na szybkie zareagowanie na niepożądany manewr naszego psa. Potem należy kupić obroże, jeżeli posiadamy sporego pieska to powinniśmy nabyć obrożę łańcuszkową, która dopuści nam większą pieczę nad czworonogiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dopasowana do wysokości oraz zachowania pieska. Jeżeli już zakupiliśmy niezbędne rzeczy, możemy już przystąpić do szkolenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy zawsze dbać, żeby na wstępie uczyć naszego pieska chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie pieska na spacerze lecz o kilka kroków przed nami jest to następny krok tresury. Istotne jest aby czworonogowi wydawać przejrzyste oraz bezpośrednie polecenia, najlepiej komunikowane zawsze tym samym tonem.

Ponadto, każdy przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi zakończyć się sukcesem. Na wstępie, ciężko może być nam przekonać czworonoga do zwrócenia uwagi bądź też wymuszenia większej uwagi na konkretne polecenia. Jeżeli na spacerze czworonóg zbytnio ciągnie oraz próbuje wybiegać już na parę kroków przed właściciela, należy go odciągnąć lekko do tyłu, polecając tym samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli jednak nasz psina chodzi za wolno, musimy lekko go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim ale wspólnym podbieganiem. Jeśli jednak uda się psu sprostać naszym oczekiwaniom i właściwie wypełnić zadania, zdecydowanie nagrodźmy go miłym smakołykiem.

Wyszkolenie naszego psiny chodzenia na smyczy nie jedynie podczas pierwszych spacerów, lecz także nauka podstawowych komend nie musi być skomplikowane. Trzeba wyłącznie wytrwałości, oraz przede wszystkim cykliczności. Wówczas właśnie zaplanowany skutek domowej tresury jest łatwiejszy do uzyskania.