Ciesz się magią ulubionych kwiatów przez okrągły rok

Kwiaty w ogrodzie, kwiaty w mieszkaniu i na balkonie. W każdym miejscu stanowią one perfekcyjne dopełnienie wystroju, wystrój wystrój każdego miejsca. Mówi się, że jedne osoby „mają rękę do kwiatów”, pozostałe wręcz przeciwnie. Czy to prawda? Wydaje się, że tu nie chodzi o żadną magię czy niezwykłe umiejętności, po prostu jedni bardziej znają kwiaty, drudzy mniej, a Ci co posiadają konkretną wiedzę i doświadczenie potrafią lepiej troszczyć się o każdego kwiatka. W poniższym artykule chcielibyśmy opisać niezwykły kwiat, który występuje w wielu domach i ogrodach.

Jesienny czar chryzantem

Autor: ankakay
Źródło: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią dość liczną grupę kwiatów utożsamianych z porą jesienną i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, do nabycia w każdej kwiaciarni.

W zdecydowanej większości chryzantema doniczkowa – można zamówić tutaj pochodz z Azjii – Chin, Korei i Japonii. Nazwa oznacza szlachetne pochodzenie, gdyż Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nie dziwne, iż w Polsce możemy je spotkać pod nazwą złocienie. Do tej grupy zaliczamy także rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, ale także w gruncie – złocień koreański czy złocień arktyczny. Wysokość zależna jest od gatunku, trzeba przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!

Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej lub brązowej, natomiast kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe i pełne. Jaka jest między nimi różnica? Pojedyncze posiadają kwiaty języczkowe, które są osadzone na kilku okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty.

Masz ochotę zgłębić większą ilość interesujących danych na opisywany wątek? To poczytaj więcej (http://www.mistal-ogrodzenia.pl/akcesoria-do-gabionow-i-pergoli,-elementy-z-drutu,ap14.html), które właśnie wspomniane informacje mają.

Drugi rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne natomiast są zdecydowanie najbardziej zróżnicowane, bo mogą występować pod postacią pomponów czy kwiatostanów w kształcie kul.

W okresie jesiennym (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są dostępne piękne odmiany chryzantem, których postać to właściwie duże kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie lub małymi, niedużymi kwiatami, jakie licznie występują na pędach. Te cudowne okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają tylko najlepsi ogrodnicy. Pamiętajmy jednocześnie, iż chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To oznacza, iż znakomita większość z nich kwitnie dość późno. Wiadomo, w specjalistycznych szklarniach ogrodnicy mogą manipulować oświetleniem i temperaturą, więc jesteśmy w stanie podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek przez cały rok.

Chryzantemy na pewno upiększa każdy dom swoimi niesamowicie wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są naprawdę właściwe do takiej uprawy. Pamiętajmy jednocześnie, iż roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Co więcej, znakomita większość z najpiękniejszych chryzantem nie jest przeznaczona do uprawy gruntowej, bo źle reaguje na ujemne temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*