Idealny i porządny trawnik przez pełny sezon.

Dumą każdego polaka jest jego ogród. Nieraz jednym z najważniejszych, jak i wywierających piorunujące wrażenie, elementów jest trawnik. Nasycona zieleń, jednakowo przystrzyżona trawa, jednolita gęstość- tych właściwości pragnie niejeden ogrodnik. Jak zatem sprawić, by nasz trawnik sprawiał, by sąsiadom rzedły miny na jego widok?

Na wstępie powinniśmy rozpocząć od oczyszczenia terenu- pozbywamy się wszystkich kamieni czy żwiru. Nie mają one korzystnego wpływu na glebę i na rośliny, należy się więc się go pozbyć. Później, gdy obszar, na którym planujemy nasz ogród, mamy zachwaszczony, powinniśmy zająć się jego odchwaszczaniem. Gdy korzystamy z chemii, powinno się to zrobić co najmniej miesiąc przed zasianiem trawy czy posadzeniem pozostałych roślin.

koszenie trawy

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com

Teren oczyszczony, odchwaszczony, więc trzeba teraz zabrać się za jego kształtowanie. Zastanówmy się, w jaki sposób chcemy żeby ogród wyglądał, żeby nie robić żadnej dodatkowej roboty potem. Jeśli chcemy usunąć jakieś drzewa czy krzaki, usuńmy je od razu. Po wyjęciu roślin zostaną nam dziury, które trzeba będzie uzupełnić.

Interesuje Cię ta sprawa? Jeżeli szukasz dodatkowych informacji, które także będą przydatne, kliknij tu i przeczytaj więcej w tekście (https://www.mistal-ogrodzenia.pl/akcesoria-do-gabionow-i-pergoli,-elementy-z-drutu,ap14.html).

Następnie powinniśmy zabrać się za przygotowanie gleby- nie powinna być zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa- tu również należy przemyśleć jakie rośliny posadzimy, oraz jaką wartość pH powinna posiadać gleba pod nasz trawnik.

Następny etap to wałowanie ziemi. W tym miejscu przyda nam się już sprzęt ogrodniczy – walec do ziemi, który możemy wypożyczyć od specjalistycznej wypożyczalni. Czynność tak wyrówna nam glebę pod trawnik, zewrze glebę, a to z kolei sprawi, że nasiona lepiej się zakorzenią. Wałować powinniśmy wzdłuż ogrodu, potem wszerz, następnie po raz kolejny, jednak po przekątnej. Teraz możemy zasiać trawnik. Wykonujemy to w warunkach sprzyjających kiełkowaniu. Trawę siejemy wiosną, pod koniec kwietnia do pierwszej połowy maja, lub późnym latem, z końcem sierpnia do początku września.

Gdy nasz trawnik urośnie od ziemi i zacznie się zagęszczać, jesteśmy niemal „w domu”. Teraz zaczekamy, aż nasze źdźbła podrosną na wysokość ok 8-10 cm i będziemy mogli wykonać nasze pierwsze koszenie. Najlepsze do tego typu zadań są kosiarki spalinowe – koszenie powinno zostać wykonane tak, by rany po cięciu były możliwie małe. Ważne tu jest, by ostrza kosiarki były bardzo ostre..

Uff, niemało tego, ale wszakże najważniejszy jest efekt końcowy. Właściwe wykonanie wszystkich kroków, z niewielką pomocą odpowiedniej pogody, da nam wspomniany na początku artykułu piękny trawnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*