Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Podmiejski dom to dla większości największe marzenie o wygodnym życiu na wsi.

Aczkolwiek, aby nasz dom dawał nam nas cieszył, dobrze zadbać też o teren dookoła. Mowa tu ewidentnie o ogrodzie i aranżacji roślinnej, ale tak samo istotne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne ogrodu. Umiejętnie rozstawione lampy ogrodowe uwypuklają zalety nawet niewielkiego ogródka, a z większego ogrodu dobrze dopasowane oświetlenie ogrodowe uczyni miejsce iście magiczne. Oprócz tego wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na elewacji domu – są istotnym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Jak najtrafniej dopasować oświetlenie ogrodowe? Na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie zewnętrzne danego domu? Czy lampa halogenowa naprawdę zmniejszy prawdopodobieństwo włamania?

Lampy zewnętrzne do domu – rodzaje

lampa zewnętrzna

Autor: gωen
Źródło: http://www.flickr.com

Ogólnie oświetlenie zewnętrzne dzielimy na dwa rodzaje lamp: lampy ogrodowe oraz lampy zewnętrzne dla domu. Wśród tych drugich możemy wymienić oświetlenie zewnętrzne, które ma za cel stanowić atrakcyjną dekorację, jak również lamy zewnętrzne funkcjonalne. Dekoracyjne lampy zewnętrzne to między innymi lampy najazdowe, zainstalowane wokół domu, by w kreatywny sposób podświetlać zewnętrzne ściany pod kątem. Tego typu oświetlenie punktowe do oświetlenia elewacji budynku (jednak tym razem ze strumieniem światła od góry) możemy zaaranżować, korzystając z lamp ogrodowych (na przykład kinkiety do ogrodu) lub tapeta na ścianę geometryczna lampy zewnętrzne, będące w okapie (oprawa schowana w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna z energooszczędną żarówką zamontowana w niszy w ścianie domu da też ładny efekt. Oświetlenie zewnętrzne montowane dla celów funkcjonalnych zawiera lampy najazdowe umieszczone zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem w drodze do garażu, aby zapewnić wygodne parkowanie samochodu wieczorem. Niezwykle istotnym czynnikiem wchodzących w skład użytkowych lamp zewnętrznych są lampy halogenowe, najczęściej uzupełnione w czujniki ruchu, a więc zapalające się wtedy, gdy ich światło jest najbardziej niezbędne. Lampa halogenowa na ścianie budynku ułatwia domownikom dojście do domu po zachodzie słońca i zwiększa bezpieczeństwo, mocniej oświetlając okolice drzwi wejściowych oraz w razie potrzeby wejścia od ogrodu. Lampy zewnętrzne wyczarują magię w ogrodzie

Planując układ naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się najbardziej na roślinach, oświetlenie ogrodowe zostawiając na koniec. W efekcie nie mamy dobrej szansy na to, aby lampy ogrodowe uzupełniały odpowiednio układ krajobrazu przy naszym domu. Dzięki temu, że dobierzemy odpowiednie oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas kusił swoją urodą też nocą i zachęcał do przygotowania kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia znajomych na eleganckie wieczorne garden party. Wówczas altanka, w której centralnym punkcie wisi ogrodowa lampa wisząca, będzie idealna. Na szczęście mamy też do dyspozycji ogrodowe lampy „podłogowe”, czyli odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne lampy stojące do ogrodu, które można w razie potrzeby przesunąć w inne miejsce ogrodu. Będzie to oczywiście zależało od długości kabla zasilającego lampy. Ogrodowe oświetlenie dobrze więc zaaranżować z wyprzedzeniem, w celu uniknięcia konieczności przysłaniania trawą nieatrakcyjnych przewodów przedłużacza. Jeśli zaprojektujemy oświetlenie do ogrodu już w czasie aranżowania roślinności, pozwoli nam to schować przewody w ziemi, obok (jednak nie za blisko) przewodów zasilających zraszacz. Gwarantuje to elegancki wygląd i bezpieczeństwo, a lampy ogrodowe zdają się wyrastać z ziemi. Komponentem, który uświetnia oświetlenie ogrodu, są również zamontowane na ścianach domu kinkiety zewnętrzne. Taka lampa to nie tylko wartościowy dodatek dekoracyjny, ale także środek zabezpieczający dom przed zakusami włamywaczy, o czym w dalszej części.

Oświetlenie jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

oświetlony dom

Autor: Ramnath Bhat
Źródło: http://www.flickr.com

Wbrew pozorom, aby dobrze zabezpieczyć nasz dom, nie zawsze musimy mieć najlepszy alarm antywłamaniowy oraz ekipę interwencyjną, która znajduje się tuż za rogiem. Warto najpierw zainwestować w najprostszą, najtańszą, ale także bardzo efektywną ochronę domu – dobrej jakości oświetlenie zewnętrzne. Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa wydaje intensywne światło i umożliwia sąsiadom bez problemów zauważyć, czy ktoś spaceruje dookoła naszego domu. Oprócz tego oświetlenie halogenowe dobrej klasy jest także odporne na zniszczenie, a więc potencjalny złodziej będzie się musiał sporo namęczyć, zanim niezauważalnie uda mu się przejść przez ogrodzenie oraz drzwi do domu. Oprócz inwestycji w lampy halogenowe warto w ogóle uzupełnić nasz dom w lampy zewnętrzne. Współczesne instalacje elektryczne dają możliwość zautomatyzowania sterowania oprawami tworzącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się zawsze wieczorem o jednej porze. Zapalone lampy zewnętrzne wywołują wrażenie, że w domu ktoś jest i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a przy okazji sprawiają, że dom prezentuje się naprawdę stylowo. Tym samym oświetlenie zewnętrzne może mieć pozytywny wpływ na podniesienie wartości nieruchomości tak ze względu na zwiększenie zabezpieczenia, jak i designu.

Sprzedaż oświetlenia ogrodowego w sklepie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*