W jaki sposób rosną korzenie i jakie wyróżniamy ich typy?

Konstrukcja trawy jest arcydziełem. Długa w stosunku do średnicy, na jej końcu umieszczony jest ciężki kłos. Smagana wiatrem wygina się, lecz się nie łamie dzięki konstrukcji tkanek i ich strategicznym rozmieszczeniu na obwodzie łodygi.

Rośliny rosną przez całe ich życie. Za ich przyrost odpowiedzialne są tkanki twórcze, które zbudowane są z małych komórek o cienkich ścianach oraz dosyć znacznych jądrach komórkowych. Te komórki posiadają niezdrewniałe ściany i małą objętość, dlatego też zdolne są do ciągłych podziałów. Jest to organ roślinny, który daje roślinom sole mineralne i wodę i przytwierdza rośliny do podłoża.

Jeśli potrzebne Ci inne tego typu wiadomości na niniejszy tutaj wątek, to bez wątpliwości potrzebne Ci to bogate wiarygodne źródło (www.febestore.pl/249/zatapiane-kotwy-do-betonu).

U roślin wieloletnich może pełnić funkcję organu spichrzowego w rezultacie dostosowania do środowiskowych warunków korzeni poszczególnych gromad ekologicznych roślin. Mogą spełniać dodatkowe role. Modele korzeni są ukryte w ryzodermie, która wytwarza włośniki zwiększające ponadto jej nawierzchnię. Stanowi ona chłonny układ, który pobiera wodę oraz sole mineralne.

kwiaty

Autor: Raquel Gálvez
Źródło: http://www.flickr.com
Korzeń napotkać można by prawie u wszelkich roślin naczyniowych i jest nieobecny tylko u mających chwytniki psylotowe i niektórych roślin, u jakich zanik korzenia nastąpił wtórnie. Rośliny są zakorzenione zwykle w ziemi. Epifity wykształcają powietrzne korzenie, hydrofity zanurzone korzenie. Przez wzgląd na sposób tworzenia się możemy wyróżnić korzenie pierwotne, które rozwijają się ze związków korzenia zarodkowego, korzenie boczne, które powstają jako odgałęzienia głównego korzenia w strefie ich wtórnej odbudowy i korzenie przybyszowe, które powstają zazwyczaj w części pędu rośliny, a korzenie generują bardzo intensywnie rozczłonkowany układ penetrujący podłoże, który określany jest systemem korzeniowym. Stanowi on biegun dolny osiowych organizmów roślinnych, u których biegun górny to pęd. Korzenie w odróżnieniu od pędu nie wytwarzają liści i zazwyczaj rosną w dół.

Zazwyczaj są niezielone, lecz niektóre korzenie powietrzne mogą także mieć chlorofil. Typowy korzeń jest otoczony epidermą czyli skórką. Nazywana ona jest również ryzodermą lub epiblemą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*