Zakładanie ogródka po budowie – od planowania ogrodu do pielęgnacji

Gleba po budowie rzadko nadaje się od razu do obsadzenia roślinami. Zanim przystąpisz do urządzania ogrodu, przygotuj działkę według naszych rad. Zobacz, jak zaprojektować ogródek. Oto rady krok po kroku, poczynając od planowania, poprzez urządzanie po pielęgnację ogrodu. Zawsze możesz sobie pomóc wpisując w przeglądarkę hasło: projekty ogrodów Warszawa lub zakładanie ogrodów Warszawa.

ogród

Autor: ricoeurian
Źródło: www.flickr.com

Na początek obszar należy oczyścić ze wszystkich resztek budowlanych po czym ukształtować go. Pozostałości po budowie (gruz, elementy ceramiczne, szkło) możemy spożytkować do zasypywania dołów jak też kształtowania wzniesień, trzeba jednak pamiętać, że surowce te mocno drenują teren. Można na nich sadzić tylko rośliny, jakie lubią przepuszczalne podłoże. Musimy obowiązkowo przestrzegać reguły, żeby gleby z głębokich dołów (jałowej) nie mącić z żyzną, która zawsze musi być złożona na wierzchu.Następny krok to projekt ogródka – niezwykle istotny etap zagospodarowywania działki, niestety, często pomijany. Zanim przystąpimy do prac w ogródku, trzeba się zastanowić, jak on ma wyglądać: jakie projektujemy elementy małej architektury, ile miejsca mają zajmować utwardzone nawierzchnie, w którym miejscu będą przebiegały podziemne instalacje, a w których stanie kosz na śmieci producent worków na śmieci bądź domek gospodarczy. Jeżeli ziemia nie była dawno uprawiana a także jest bardzo zbitamusimy przekopać ją na głębokość dwóch szpadli (tak aby nie wydobywać na wierzch jałowego podglebia). Dokładnie wyeliminować korzenie a także kłącza zielsk. W miejscach rabat rozłożyć zgromadzony na pryzmie humus. Strukturę ziemi poprawiamy przekopując ją z kompostem, humusem bądź korą. Ziemię gliniastą dobrze jest rozluźnić, dodając gruboziarnistego piasku. Więcej na art area.

ogród projekt

Autor: DWRowan
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym etapem będzie nabycie żyznej ziemi, jeżeli jest to niezbędne, a także rozłożenie jej w określonych miejscach. Przez kupnem należy się wypytać, skąd pochodzi. Po uporządkowaniu nawierzchni czas na ukształtowanie ogródka oraz wytyczenie dróg i placów. Po wytyczeniu dróg jak też ścieżek, jednakże jeszcze przed ułożeniem pokrywy oraz przystąpieniem do pozostałych prac w ogródku, realizujemy budowle ogrodowe oraz instalację elektryczną.Na koniec pozostaje zasadzenie roślin jak też założenie trawnika, wcześniej jednakże trzeba wyrównać nawierzchnię ziemi oraz odczekać kilka dni, aż osiądzie. Nie powinno się zostawiać nagiej gleby, bowiem pod wpływem oddziaływania słońca i wiatru ulega ona destrukcji. W pielęgnowaniu ogródka także pomóc nam mogą fachowcy, wystarczy w przeglądarkę wbić zwrot: firma ogrodnicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*